Tarçın, baharat dünyasının en güzel ve kokusu kendine has üyelerinden biridir. Gerek rengi gerekse kokusuyla, hem toz hem de kabuk şeklinde tüketilen; sütlü tatlılara, çaylara, pastalara, keklere, kurabiyelere, meyve salatalarına, bozaya çok yakışan; lezzetli olduğu kadar şifalı ve de kilo vermeye yardımcı olan enzimler içeren çok değerli bir baharattır tarçın.

İşte tarçınla hazırlanan bir çay olan tarçın çayı da yine sağlık ve güzellik anlamında pek çok etkiye sahiptir. Eski çağlardan bugüne pek çok rahatsızlığın tedavisinde başvurulan bir baharat olan tarçın,  o çağlardan günümüze kadar sindirim sistemi bozukluklarına iyi gelmiş, adet dönemi sancılarını gidermek için kullanılmış, ishale iyi gelmiş ve kan şekerini düzenleyerek özellikle şeker hastalığında ve metabolizma sorunu yaşayanlarda kurtarıcı olmuştur.

  • Antibakteriyel özellikleri sayesinde sizi enfeksiyonlara karşı korur
  • Adet ağrılarınız azalır
  • Mide şikayetleriniz ve mide kramplarınız hafifler
  • Soğuk algınlığı şikayetleriniz azalır
  • Kan dolaşımınız artar,
  • Kan şekeriniz düzenlenir
  • Ve en güzeli de kilo vermenize yardımcı olur.

Tarçın Çayı Nasıl Yapılır?
Tarçın, toz şeklinde ve kabuk şeklinde olmak üzere iki değişik şekilde satıldığı için, tarçın çayınızı yapmanız için de iki seçeneğiniz var. Eğer kabuk tarçın kullanacaksanız, 1 adet kabuk tarçını 2-3 parçaya bölün ve yarım litre kaynamış suyun içine atarak, ağzı kapalı biçimde 10 dakika demlenmesini sağlayın ve tüketin. Ama eğer toz tarçın kullanarak çay hazırlayacaksanız, bir çay bardağına 1,5 çay kaşığı toz tarçın koyun ve üzerine kaynamış su ekleyip karıştırın ve 4-5 dakika demlenmesini bekleyip için. Tarçın çayınız hazır. Tarçın çayının özellikle kilo vermede çok etkili olduğu bilinmektedir.

Tarçının Sağlığa Faydaları
Tarçın kolesterolü düşürür, kan şekerini aşağı çeker, kalp hastalıklarına iyi gelir, kanserle savaşır, diş ağrısını teskin eder, ağız kokusunu giderir, solunum problemlerine iyi gelir, sinirsel kökenli tansiyonu düzenler, hafıza kayıplarını önler, zihinsel konsantrasyon sağlar, beyne iyi gelir, güçlendirir, doğum kontrolü sağlayan bir yapısı vardır, emziren kadınlarda süt artışına sebep olur, doğal bir gıda koruyucu özelliği vardır, kanı temizler, sivilce ve siyah noktaların üzerine uygulandığında fayda sağlar, kasları gevşetir,  kas ağrılarına iyi gelir, kaşınmayı keser, kanamayı durdurur, manganez, demir, lif ve kalsiyum açısından oldukça zengindir.